konferencje szkoleniowe dla architektów, projektantów i inżynierów budownictwa |
SZKOLENIA 2025BUDOWNICTWO DREWNIANE - PROJEKTOWANIE KONSTRUKCJI ŚCIAN SZKIELETOWYCHPrzygotowanie merytoryczne: dr inż. Janusz Brol, Politechnika Śląskapokaż więcej o prowadzącym
Forma realizacji:jednodniowe szkolenie stacjonarne Termin i miejsce szkolenia:Warszawa - 30 stycznia 2025 r. Zagadnienia programoweProjektowanie ścian szkieletowych 1. Wprowadzenie i założeń obliczeń z uwzględnieniem specyfiki materiałowej (drewno lite, klejone, KVH, LVL, WARUNKI UCZESTNICTWA W SZKOLENIU: Koszt szkolenia: 400,00 zł + 23% VAT od osoby - samodzielne biura architektoniczne.
|
Prof. Michał Knauff - emerytowany profesor Politechniki Warszawskiej, prawie cały okres aktywności zawodowej przepracował na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, gdzie przez wiele lat był kierownikiem Zakładu Konstrukcji Betonowych i pełnił liczne funkcje – między innymi przez sześć lat był dziekanom Wydziału. Pracował także na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Poza studiami z dziedziny inżynierii lądowej uzyskał magisterium z matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorem lub współautorem bardzo wielu opublikowanych opracowań, Zajmował się pracami eksperymentalnymi, między innymi dotyczącymi konstrukcji sprężonych, oraz teorią żelbetu i doskonaleniem metod obliczeń konstrukcji. Po roku 1995 zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami związanymi z wprowadzaniem norm europejskich do polskiej praktyki. Jest autorem wielu artykułów oraz pięciu obszernych książek dotyczących tego zagadnienia. Wydana przez PWN (trzy wydania 2012, 2015, 2018) książka Obliczanie konstrukcji żelbetowych według Eurokodu 2 uzyskała znaczną popularność i ma podstawowe znaczenie dla projektowania żelbetu w Polsce. |
6 lutego 2025 r.
W przypadku małej liczby zgłoszeń szkolenie może być przesunięte na termin późniejszy.
Jednodniowe szkolenie online.
Minimalne zbrojenie i zarysowanie w konstrukcjach żelbetowych było kilkakrotnie przedmiotem wykładów prof. Knauffa zorganizowanych przez Archmedia. Wykłady te zostały rozpowszechnione w formie materiałów szkoleniowych wydanych przez Archmedia. Planowany nowy wykład jest przeznaczony zarówno dla osób, które wysłuchały tych wykładów, jak i dla osób, które w nich nie uczestniczyły.
W listopadzie 2023 Europejski Komitet Normalizacji (CEN) ) zatwierdził nową wersję normy projektowania konstrukcji żelbetowych EN 1992-1-1. Okres od listopada 2023 do września 2027 jest przeznaczony na tłumaczenie i przygotowanie załączników krajowych. Do marca 2028 roku PKN ma wycofać obecną edycję wszystkich Eurokodów. Wtedy nowa wersja stanie się obowiązującą polską normą. Do tego czasu obowiązuje aktualna norma PN–EN, ale podstawowy tekst nowych przepisów (bez Załącznika Krajowego) jest już dziś znany i może wywierać wpływ na poglądy projektantów.
Nowa norma ma dotyczyć nie tylko budynków, ale także zbiorników i mostów. Zasady dotyczące tematu szkolenia, a więc zarysowania i związanego z nim minimalnego zbrojenia, ulegną zasadniczym zmianom. Dlatego warto rozpatrzeć je z punktu widzenia zastosowań. Oczywiście w wykładzie, który ciągle jest oparty na normie aktualnej, nie da się wyczerpująco przedstawić zasad nowej normy, ale część wykładu dotycząca ewolucji przepisów w polskich normach i piśmiennictwie pozwoli zrozumieć istotę zagadnienia i najważniejsze przyczyny zaplanowanych zmian.
Z oczywistych powodów znaczna część wykładu będzie w zasadzie powtórzeniem podstawowych informacji z wykładów poprzednich i będzie dotyczyć przede wszystkim wymagań i obliczeń dotyczących minimalnego zbrojenia ze względu na zarysowanie według normy aktualnej. Na tym tle znajdą się jednak liczne uwagi o zasadach zaplanowanej nowej normy. Podstawowe znaczenie będą mieć przykłady zastosowania wiedzy i przepisów o minimalnym zbrojeniu do wybranych typów konstrukcji.
1. Rozciąganie wywołane skurczem betonu i odpływem ciepła hydratacji
2. Zbrojenie ze względu na naprężenia własne (gdy naprężenia wymuszone są pomijalne)
3. Minimalne zbrojenie belek i płyt stropowych
4. Stopy i płyty fundamentowe
5. Ściany oporowe i inne ściany współpracujące z fundamentami
6. Szerokość rys w ściskanych elementach ściskanych z dużym mimośrodem
7. Minimalne zbrojenia elementów sprężonych.
Na potrzeby szkolenia zostały przygotowane mateiały zawierające treści wykładów, wygłaszanych podczas szkolenia, w formie książkowej - zajrzyj do materiałów. Przewidziane jest też omawianie nowch zagadnień, nie ujętych w publikacji.
Spis treści
1. Ogólne wymagania i zasady dotyczące minimalnego zbrojenia
2. Obliczanie zbrojenia As,min potrzebnego ze względu na zarysowanie według PN-EN
3. Podstawowe informacje o zjawiskach termiczno-skurczowych (TS)
4. Metoda wyznaczania minimalnego zbrojenia – zwięzłe wytyczne
5. Przykłady zastosowania wytycznych i obliczania minimalnego zbrojenia
5.1. Stosowanie punktu 7.3.2 normy
5.2. Naprężenia własne w ścianach i płytach w zależności od grubości elementu
5.3.Zarysowanie płaskiej płyty stropowej pod wpływem sił podłużnych wywołanych odkształceniami termiczno-skurczowymi
5.4. Ściana oporowa
5.5. Ściana w budynku
5.6. Płyta fundamentowa
5.7. Stopy fundamentowe
5.8. Krótko o innych zastosowaniach
Program szkolenia może ulec zmianie.
Dla tych z Państwa, którzy nie korzystali jeszcze z platformy clickmeeting.com przygotowaliśmy skrócony instruktaż.
Przygotowanie merytoryczne i prowadzenie szkolenia:
pokaż więcej o prowadzącym
dr hab. inż. Bożena Orlik-Kożdoń - ukończyła studia wyższe na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach 2004 roku. Tytuł doktora nauk technicznych w dyscyplinie Fizyka Budowli uzyskała w 2009 roku. W 2022 roku ukończyłaś Studia Podyplomowe: Konserwacja Zabytków Architektury i Urbanistyki. Obecnie pracuje jako adiunkt naukowo-badawczy w Katedrze Procesów Budowlanych i Fizyki Budowli Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Ponadto prowadzi kursy i studia podyplomowe w zakresie certyfikacji energetycznej budynków i oszczędności energii. W swojej pracy naukowej zajmuje się ochroną cieplną i szeroko rozumianą diagnostyką obiektów – w szczególności budynków zabytkowych. Autorka i współautorka 128 publikacji naukowych i inżynierskich, w tym monografii habilitacyjnej Prognozowanie stanu wilgotnościowego ścian ocieplanych od wewnątrz w budynkach historycznych z cegły oraz książki Cieplno-wilgotnościowe projektowanie ścian z betonu komórkowego z.3. Mostki termiczne. Jest członkiem Zrzeszenia Audytorów Energetycznych oraz Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa. |
12 lutego 2024 r., godz. 9.00 - 16.15, online
jednodniowe szkolenie: 8 godzin wykładowych, tj. 4 bloki po 1,5 godz.
Szkolenie skierowane jest dla projektantów i architektów oraz wszystkich osób zajmujących się projektowaniem i oceną obudowy budynków w kontekście ograniczenia strat ciepła oraz wyeliminowania ryzyka rozwoju pleśni w miejscach szczególnie na to narażonych tj. mostków termicznych.
Uczestnicy szkolenia otrzymają:
Informację dotyczącą podstaw prawnych: omówienie wymagań stawianych przegrodom i ich węzłom w kontekście kryteriów cieplno-wilgotnościowych;
Podstawę teoretyczną obejmującą: zagadnienia fizykalne związane z transportem ciepła i wilgoci w przegrodach o złożonej strukturze; metody obliczania izolacyjności termicznej przegród oraz procedury szacowania ryzyka rozwoju pleśni dla układów płaskich i złożonych; sposoby identyfikacji (rodzaje mostków termicznych i ich wpływ na straty energii w budynku) oraz oceny mostków termicznych pod względem strat ciepła i ryzyka rozwoju pleśni (liniowy współczynnik przenikania ciepła, czynnik temperaturowy fRsi;)
Wytyczne modelowania numerycznego mostków termicznych: konstruowanie modeli dwuwymiarowych, uproszenia modelu, metodyka obliczeń, obliczanie strumienia ciepła i liniowego współczynnika przenikania ciepła, przykładowe programy obliczeniowe;
Przykład obliczeniowy: typowy detal mostka termicznego, dla którego przeprowadzone zostaną kompleksowe obliczenia w programie THERM; uczestnicy przed kursem otrzymają plik dxf detalu, na którym będą pracować podczas części praktycznej szkolenia (zalecane posiadanie programu AutoCAD); program THERM (wersja 7.6 - Użytkownik może korzystać z Oprogramowania wyłącznie na własny użytek wewnętrzny). Program należy pobrać ze strony THERM Software Downloads | Windows & Daylighting (lbl.gov).
1. Wymagania cieplno-wilgotnościowe stawiane układom ściennym i ich węzłom.
1.1. Współczynnik przenikania ciepła U, wskaźnik EP
1.2. Czynnik temperaturowy fRsi
2. Podstawowe zasady i metody projektowania przegród zewnętrznych pod względem wymagań cieplno-wilgotnościowych.
2.1. Przegrody płaskie/ jednowarstwowe/wielowarstwowe
2.2. Przegrody niejednorodne
2.3. Podłoga na gruncie
2.4. Przegrody o zmiennej grubości
2.5. Przegrody zakrzywione
3. Projektowanie połączeń i węzłów w układach ściennych – mostki termiczne.
3.1. Definicje
3.2. Rodzaje mostków termicznych
3.3. Systemy wymiarowania mostków termicznych
3.4. Obliczanie liniowych współczynników przenikania ciepła wg PN EN ISO 10211
3.5. Obliczanie punktowych współczynników przenikania ciepła wg PN EN ISO 13 788
3.6. Uwzględnianie mostków termicznych w certyfikacji energetycznej budynków
4. Mostki termiczne w ujęciu numerycznym wg PN EN ISO 10211
4.1. Konstruowanie modelu geometrycznego
4.2. Uproszczenia modelu
4.3. Metodyka obliczeń
5. Programy obliczeniowe
5.1. Przykłady programów
5.2. Zastosowanie programu THERM
5.2.1. Obsługa programu (biblioteki programu lub ich definiowanie i inne)
5.2.2. Definiowanie warunków brzegowych
5.2.3. Aktywowanie modelu
6. Wykonanie samodzielnego przykładu mostka termicznego – forma warsztatów.
Program szkolenia może ulec zmianie.
Kontakt do Organizatora:
Grażyna Grzymkowska-Gałka, ARCHMEDIA
tel. 600 358 840, e-mail: info@ archmedia.pl